Close

Our School App Stay connected on the go...

Open

Extra Curricular Activities

We are very proud of the extra-curricular activities that we have on offer within our school. Every year our Performing Arts productions are of the highest quality, and the excellence of our Art & Design department is evident throughout the school. However, our students’ talents extend also to the field of sport, with many competing at county standard. We have many other after school clubs ranging from Trampolining to expeditions to China & Mongolia – there really is something for all.

Art, Design and Technology

CRAFT CLUB

Years 7, 8 and 9

Monday 11:00 – 11:30 (starting after half term)

Room R108

Miss Richardson & Mrs Zaheer

Business & Enterprise

ENTERPRISE CLUB

Years 8 AAA

Thursday 15:15 - 16:15

Room R004

Ms Rowley

Homework Club

All Years

Monday- Thursday 15:00- 16:00

Room R022

*Note: Homework Club will NOT run on any Parents Consultation afternoons

Music

KEYBOARD GROUP

All Years

Monday 13:30 – 14:00

Room Y022

Miss Mann

LOWER SCHOOL CHOIR

Year 7 & 8

Tuesday 13:30 – 14:00

Room Y022

Miss Mann

BRASS GROUP

All Years

Wednesday 13:30-14:00

Room Y022

Miss Mann

THEORY CLUB

Year 9 and Above

Thursday After School

Room Y022

Miss Mann

SENIOR CHOIR

Year 9 and Above

Thursday 13:30-14:00

Room Y022

Miss Mann

WIND BAND

All Year Groups

Friday 13:30-14:00

Room Y022

Miss Mann

Physical Education

NO LIMITS

All Years

Monday, Tuesday & Wednesday 13:30 – 14:00

Gym

Mrs Clark and Miss Douglas

GIRLS CRICKET

All Years

Monday 15:10 – 16:10

Sports Hall

Miss White

YOGA (TBC)

All Years

Monday 15:10-16:10

Gym

External Coach

TRAMPOLINING 

Year 7 & 8

Tuesday 15:10-16:10

Gym

Miss Cussen

RUGBY

Year 9 

Tuesday 15:10-16:10

Astro

Mr Quartermaine

GIRLS FOOTBALL

Years 7-11

Tuesday 15:10-16:10

Field

Miss Swanborough & Reading FC

GIRLS FITNESS

All Years

Tuesday 15:10-16:10

Dance Studio

Mrs Clark

RUGBY

Year 7

Tuesday 15:10-16:10

Field

Mr Parker

NETBALL

All Years

Wednesday 15:10-16:10

Courts

Mrs Eaglesham & Mrs Clark

BASKETBALL

All Years 

Wednesday 15:10-16:10

Sports Hall

Mr Parker

RUGBY

Sixth Form

Wednesday 15:10-16:10

Field

Mr Dyson

FOOTBALL

Sixth Form

Wednesday 14:00- 15:10

Field

Mr Quartermaine

FOOTBALL

Year 9

15:10-16:10

Field

Mr Quartermaine

GCSE PE TWILIGHT

Year 10 & 11

Wednesday 15:10- 16:10

SPT2

Miss Douglas

TRAMPOLINING

Year 9-11

Thursday 15:10-16:10

Gym

Miss Cussen

RUGBY

Year 8 

Thursday 15:10-16:10

Field

Mr Dyson

HOCKEY

All Years

Thursday 15:10-16:10

Astro

Miss Douglas

BADMINTON

All Years

Friday 15:10- 16:10

Sports Hall

Mr Quartermaine & Mr Parker

Science

SCIENCE CLUB

Years 7 & 8

Tuesday 15:00- 16:00

G019